Maldos pagrobtosioms // Jennifer Clement

Apie autorių ir knygą

Jennifer Clement – amerikiečių-meksikiečių rašytoja, augusi Meksikoje, bet anglų literatūros ir antropologijos mokslus baigusi JAV. 2015 m. ji tapo pirmąja moterimi, išrinkta organizacijos PEN International vadove – tai pasaulinė rašytojų asociacija. Autorės knygos išverstos į 30 kalbų, o žymiausi jos kūriniai – Gun Love, A True Story Based on Lies, The Poison That Fascinates ir Maldos pagrobtosioms – kol kas vienintelė autorės knyga išversta į lietuvių kalbą, ją 2020-aisiais išleido leidykla Sofoklis, kurie šią knygą man ir padovanojo.

Maldos pagrobtosioms – tikrais įvykiais paremta istorija apie pavojingą gyvenimą Gerero kalnuose, kur viena didžiausių nesėkmių ir vienas didžiausių pavojų yra gimti mergaite, tad jos priverstos būti visaip bjaurojamos, kad narkotikų baronai jų nepalaikytų gražiomis ir nepagrobtų bei neparduotų.

Dabar mes subjaurosime tave, pasakė mano motina. […] Stebėjau veidrodyje, kaip ji trina anglies gabalu man veidą.

Knygos turinys

Šios istorijos protagonistė – Ledidi, mergaitė gyvenanti Gerero kalnuose, Meksikoje. Tai pavojinga vieta, dažnai aplankoma narkotikų baronų, kaskart bandančių pagrobti kurią nors gražią mergaitę ir vėliau ją parduoti. Gyvenimą čia dar pavojingesniu daro iš sraigtasparnių paleidžiami chemikalai, kurie turėtų kristi ant aguonų laukų, bet krenta ant šios vietovės gyventojų.

Ledidi gyvena su mama ir broliu, jų tėtis jau seniai nelegaliai pabėgęs į JAV ir negrįžęs. Taip pasielgė ir didžioji dauguma kitų Gerere gyvenančių vyrų – jie pabėgo nuo pavojaus ir paliko savo šeimas vienas.

Mamos, bandydamos saugoti savo mergaites, nuo mažens jas kerpa ir rengia berniukiškai, kad narkotikų prekeiviai jų nepagrobtų. Kai mergaitės, visgi, nebepaslepia savo moteriškumo, jos mokomos slėptis iškastose duobėse, kai tik išgirsta atvažiuojant mašiną. Deja, ne visoms pavyksta išsigelbėti ir kai kurios mergaitės po vieno tokių „reidų“ dingsta.

Tokiomis sąlygomis niekas gyventi nenori, tad Gerero gyventojai arba skendi alkoholio ir nevilties liūne, arba bando pasprukti, kai atsiranda tokia galimybė. Būtent tokią progą gauna ir Ledidi – palikusi mamą ir visus Gerero pavojus, ji išvyksta į Akapulką, kur dirba turtingos šeimos namuose. Bet ir čia gyvenimas jai meta naujus iššūkius.

Veikiai supratau, kad truputis alkoholio išsprendžia visas problemas. Kai esi girta, tau nerūpi puolantis uodų batalionas nei į ranką geliantis skorpionas, nei tai, kad tavo tėvas yra melagis niekšas. – 11-os metų Ledidi

Mano mintys

Labai mėgstu skaityti knygas, paremtas tikrais faktais. Taip žinau, kad skaitydama sužinosiu ir kažko naujo, galimai trumpam išlipsiu iš savo „burbulo“ ir pamatysiu bent kruopelę kitokio pasaulio. Ši knyga tam be abejonės labai tinkama. Pasakojami mergaičių likimai sukrečia ir priverčia dar labiau vertinti savo turimą aplinką ir supančius žmones. Skaityti knygą buvo tikrai skaudu, nepadeda ir tas bejėgiškumo jausmas, kad sunkiai gali ką pakeisti.

Vienintelis dalykas kliudęs knygai duoti aukštesnį vertinimą buvo knygos stilius. Pirmiausia kliuvo niekaip neišskirti dialogai, iš pradžių tai kiek apsunkino skaitymą, vėliau pavyko įprasti. Bet ir be tokio dialogo pateikimo, man buvo kiek per daug minčių šuolių (vienu momentu Ledidi yra Akapulke, kitu ji skendi prisiminimuose apie namus, tuomet keliasi į vaikystę, o vėliau jau vėl yra Akapulke, tik visai kitoje jo vietoje). Skaitant atrodė, kad autorės tikslas buvo kuo labiau apsunkinti tekstą, kad skaitytojui būtų tik sudėtingiau… 🙂

Ji buvo permirkusi nuodais. Paula verkė užmerkusi akis ir stipriai suspaudusi lūpas. Visi žino, kad parakvatui patekus į burną gali mirti.

Jei bandytume mažiau dėmesio kreipti į stilių, su pačia istorija susipažinti tikrai įdomu. Aš pati dar nebuvau girdėjusi apie tokius mergaičių likimus, tad buvo puiki proga praplėsti savo burbulą.

Jei mėgstate tikrais faktais paremtas istorijas – ši tikrai gali jums patikti. Tik nusiteikite, kad stilius gali šiek tiek trukdyti skaitymo malonumui.

Nėra komentarų..

Palikite komentarą

Your email address will not be published.