Musių valdovas // William Golding

William Golding – britų rašytojas ir poetas, už vieną savo kūrinių – Rites of Passage – pelnęs The Man Booker Prize, o 1983 m. jis pelnė ir Nobelio literatūros premiją.

Ilgus savo gyvenimo metus jis dirbo mokytoju – anglų kalbos, muzikos, filosofijos. John Carey, kuris rašė W. Golding biografiją, rašytojo dienoraščiuose skaitė, kad savo mokinius jis bandė nuteikti vieną prieš kitą, o jų elgesys įkvėpė pirmąjį W. Golding romaną – „Musių valdovas“.

Įdomu tai, kad „Musių valdovo“ nesutiko išleisti begalė leidyklų. Rašytojas knygos, tuo metu vadintos „Strangers from Within„, rankraštį, nenuleisdamas rankų, išsiuntė dar vienai leidyklai, kuri iš pradžių, kaip ir kitos, romaną atmetė, teigiant, kad jis beprasmis. Tačiau prie leidyklos prisijungęs naujas redaktorius tokiai minčiai paprieštaravo ir su keliais pataisymais romanas buvo išleistas mums gerai žinomu „Musių valdovo“ pavadinimu.

Knyga iš pradžių nesulaukė didelio pasisekimo, bet vėliau tapo best-seller’iu, o Time Magazine įtraukė ją į 100-o geriausių praėjusio amžiaus knygų sąrašą.

The greatest ideas are the simplest.

Knygos siužetas

Karinės evakuacijos metu, britų lėktuvas dūžta Ramiajame vandenyne, negyvenamoje saloje. Šią nelaimę išgyvena tik berniukai, kuriems likęs vienas žingsnis iki paauglystės.

Daugelis jų – visiškai nepažįstami, tačiau likę be suaugusiųjų priežiūros, berniukai bando išlikti drauge ir išgyventi iki kol suaugusieji juos išgelbės.

Istorijos eigoje išryškėja lyderiai, vienas jų – Ralph, išrenkamas balsų dauguma ir iškart įvedantis taisyklę nuolat palaikyti dūmų signalą, kad pro šalį plaukiantys laivai ar skrendantys lėktuvai jį pamatytų ir berniukus išgelbėtų.

Berniukai iš karto pasiskirsto į grupeles pagal „visuomenės normas“: turime lyderį, kuris deleguoja užduotis; tuos, kurie padeda prižiūrėti, kad užduotys būtų vykdomos; užduotis vykdančiuosius; lyderį – wannabe, norintį nuversti išrinktąjį; taip pat ir atstumtąjį.

Maybe there is a beast… maybe it’s only us.

Mano mintys

Berods dešimtoje klasėje su anglų kalbos mokytoja žiūrėjome pagal šią knygą statytą filmą ir nuo to laiko labai norėjau ją perskaityti. Šis pasakojimas parodo, kaip likę be civilizacijos, išauklėti berniukai pasineria į žiaurumą ir grįžta prie visiško primityvumo. Jie priešinasi vienas kitam, kovoja dėl valdžios ir pamiršta bendrą tikslą – siekį grįžti namo.

Šioje knygoje rasite daug simbolizmo, skirtingi berniukai reprezentuoja vis kitokias vertybines nuostatas, net politines sistemas. Turint omenyje, kad knyga rašyta Šaltojo karo metu, kai kurie skaitytojai mano, kad tai alegorija apie galimą trečią pasaulinį karą, kuris, buvo manoma, neapsieitų be branduolinių ginklų. Kitiems panašu, kad berniukų pasidalijimas šioje istorijoje gali reikšti ir Antrojo pasaulinio karo priešų pasiskirstymą.

Man be galo patiko skaityti šią knygą ir analizuoti, įžvelgti vis kitokias reikšmes. Kiekvienas berniukas gali simbolizuoti tam tikras pasaulio valstybes, žvelgiant detaliau – politines partijas šalies viduje ar visuomenės grupes. Galiausiai, jie gali reprezentuoti tiesiog skirtingus vienos grupės žmones.

Jei mėgstate istorinį kontekstą bei knygose paslėptas mintis, šis kūrinys jums turėtų įtin patikti!

Nėra komentarų..

Palikite komentarą

Your email address will not be published.