Lietuvos vizionierės: 10 įspūdžiografijų // Elena Gasiulytė ir Miglė Anušauskaitė

Apie autorių ir knygą

Elena Gasiulytė – filologė, gidės, o Miglė Anušauskaitė – komiksų autorė. Šių merginų duetas kartu sukūrė dešimties Lietuvai svarbių moterų įspūdžiografijas. Tai “10 subjektyvių pasakojimų apie moteris, kurios įėjo į Lietuvos bei pasaulio istoriją kaip novatorės ir vizionierės,” kaip rašoma knygos anotacijoje.

Tai tikrai nėra enciklopedija, kurioje rasite tikslias datas ir įvykius, detalias visuomenės veikėjų biografijas. Tai veikiau įspūdžiai apie tas pasirinktas 10 moterų, išskiriant tam tikrus faktus apie jas ar apibūdinant tam tikrus gyvenimo tarpsnius.

Pagrindinis šių istorijų tikslas yra paskatinti jus aprašytomis moterimis domėtis savarankiškai. Įsileisti jas į savo gyvenimus taip, kaip įsileidau aš. […] Tikiuosi, kad atsivertę šią knygą atsiversite į istorinių Lietuvos moterų paieškas.

Knygos turinys

Knygoje rasite dešimt įspūdžiografijų apie moteris vienu ar kitu savo gyvenimo laikotarpiu gyvenusias Lietuvoje. Skaitytojai kviečiami susipažinti su tokiomis moterimis, kaip Žemaitė, Clara Rockmore, Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel-Gufje, Bona Sforza ir kitas.

Visos aprašytos moterys yra be galo skirtingos ir šioje knygoje niekas jų nestato į vienus rėmus. Į kai kurias kreiptasi laiško forma, kitų pasiekimai sudėti į mini receptus, nes tai buvo gana svarbi jų pačių gyvenimo dalis. Be Elenos Gasiulytės parašyto teksto, skaitytoją žavi ir taiklios Miglės Anušauskaitės iliustracijos, kurios, manau, padeda perteikti reikiamas mintis ir sudėlioti jas į reikiamus stalčiukus.

Nenorėčiau idealizuoti nė vienos moters, apie kurias toliau skaitysite. Įspūdžiografijos šitaip neveikia.

Mano mintys

Savo šalį myliu visa širdimi. Dėl šios priežasties viskas, kas susiję su Lietuva ir jos gyventojais, man be galo įdomu! Pamačiusi, kad išleista ši knyga, iš karto įsirašiau ją į Knygų mugėje norimų įsigyti knygų sąrašą.

Mokantis istorijos pamokose mokykloje išties daug kalbama apie svarbius ir daug pasiekusius vyrus. Jų žmonos dažnai tampa tik puošmenomis ar mūzomis, bet ką iš tiesų veikė jos pačios? Apie tai nelabai kas ir pasakoja. Čia jums į pagalbą ateina “Lietuvos vizionierės”. Knyga man pasirodė žavi tuo, kad tai nėra enciklopedija, kurioje rasi visus faktus ir oficialią žmogaus biografiją. Tai tekstu perteikiamas įspūdis apie savaip stiprias moteris, kažkuriuo gyvenimo momentu gyvenusias Lietuvoje.

Jei nuoširdžiai, perskaičius E. Gasiulytės knygą taip lengvai susigėdau. Supratau, kad mano nuomonė apie kai kurias Lietuvos moteris gana stereotipinė, tokia “vadovėlinė“. Apie kai kurias šias moteris išvis nebuvau girdėjusi! Atradau absoliučiai naują ir neišpasakytą meilę Žemaitei, o skaitydama apie Sofiją Tyzenhauzaitę de Šuazel-Gufje vietomis juokiausi balsu. Žinoma, autorės mylima Bona Sforza irgi įgyjo mano simpatiją, o paskaičiusi apie Clarą Rockmore puoliau Youtube ieškoti video, kaip ji groja tereminu.

Visgi puikiausiai galiu įsivaizduoti save statančią smėlio pilis su Žemaite, Bona ar Emma. Jos man iš karto pasirodė pažįstamos. Šnekėjo daug, aiškiai ir garsiai, o aš lygiai taip pat daug, aiškiai ir garsiai šnekėjau atgal.

Jei dar neskaitėte, tikrai rekomenduoju perskaityti ir susipažinti su tikrai nuostabiomis vizionierėmis! Tekstas skaitosi tikrai lengvai ir smagiai, o minčių iš jo kyla nemažai.

Nėra komentarų..

Palikite komentarą

Your email address will not be published.